Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Појадокот треба да биде вашиот најздрав оброк и треба да смислитете јадење кое ќе ви обезбеди доволно хранливи материи за вашето тело и кое ќе ви даде енергија.

Сите веќе знаеме дека е важно што јадеме наутро бидејќи го стартува метаболизмот и е важно за контролата на телесната тежина. Значи, не е важно само да јадеме нешто, туку важно е што јадеме.

Поточно, погрешната храна што се јаде за појадок може да ни наштети, односно да ги наруши хормоните кои играат пресудна улога во контролата на телесните масти.

Иако можеби ви се чини дека овошното смути и јогуртот се идеален оброк за да го започнете денот, вистината е малку поинаква. Исто како и соковите, купените јогурти и смутињата обично содржат огромна доза шеќер, како и адитиви. Вистина е дека ќе ве освежи и ќе ви даде инстант енергија, но и брзо ќе ви ја одземе.

Наместо јогурт и смути, ве советуваме да изберете свежо овошје кое можете да го консумирате заедно со житарици. Ова е одличен избор на храна за луѓе кои се на диета бидејќи ќе го снабдите вашето тело со растителни влакна.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Здравје

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Read more

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе