Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Дневната соба е срцето на секој дом и просторијата во која поминуваме најмногу време, така што повеќето луѓе најмногу инвестираат во ова катче.

Има многу начини и украсни детали со кои можете да го направите овој простор поубав, но еве што велат дизајнерите на ентериер за тоа што никогаш не треба да зафаќа место во вашата дневна соба.

Лусијана Фраџели, дизајнерка на ентериер од Мајами, која се занимава со овој бизнис веќе 15 години, за Business Insider откри четири грешки поради кои вашата дневна соба не изгледа модерно и кои ја нарушуваат нејзината удобност и привлечност.

Голи подови

„Килимот ја менува фокусната точка на собата и додава визуелен допир што го прави просторот потопол и поудобен“, вели Фраџели.

Таа додаде дека подот, без разлика дали е паркет или ламинат, е повеќе склон на оштетување кога не е заштитен со теписи и дека теписите прават просторот да изгледа попривлечен.

Вертикални ролетни и венецијански ролетни

Ова не е пожелна опција, тврди Фраџели.

„Јас лично никогаш не ја разбрав нивната употреба. Не само што не се естетски пријатни, туку не успеваат доволно да ја осветлат дневната соба и да го извлечат максимумот од дневната светлина“, вели таа.

Наместо тоа, таа препорачува класични ролетни, а моделот треба да го координирате со дизајнот на дневната соба.

Празните полици за книги се излишни

Полиците за книги се омилена работа на многу дизајнери на ентериер, открива Фраџели, но тврди дека никогаш не треба да бидат празни. Дури и една празна полица остава погрешен впечаток на гостите и имплицира дека ви недостасува инспирација и креативност.

Заборавете на постери и налепници со мотивациони пораки

Лусијана Фраџели тврди дека постерите и печатените налепници со мотивациони пораки можат да направат вашиот простор да изгледа незрело и неоригинално.

Како дизајнерка, таа вели дека ја излудуваат оние натписи „Live, Love, Laugh“ што се продаваат на секој агол. Фраџели советува наместо тоа да ја декорирате вашата дневна соба со поп-арт или со концептуални уметнички дела.

Дизајнерката на ентериер исто така советува да се ослободите од вештачките цвеќиња и зеленило, како и имитации на овошје. Демоде се и препарираните животни, изложеното оружје како експонат и вистинското крзно.

Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Живот

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Read more

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Read more

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе