Четири ситуации кои се совршени за секс

Понекогаш не ви е потребна дополнителна причина за интимни моменти со партнерот, но сепак постојат ситуации кои се совршени за секс.

1. По тренинг

Студија од Универзитетот во Тексас покажа дека кај жените, по вежбање, е подобрена циркулацијата на крвта низ гениталиите за дури 169 проценти.

Освен тоа, по потењето во теретана жените имаат значително подобра претстава за својот изглед, па се повеќе подготвени и расположени за секс.

2. Две недели по менструација

Друга скорешна студија покажа дека по две недели од циклусот клиторисот расте за 20 проценти, па на многу жени им е полесно да доживеат оргазам. Токму во тој период настапува овулацијата, па е логично што телото сака повеќе акција.

3. По будење

Не само што во тој период од денот количината на тестостеронот е највисоко, туку и телото произведува најмногу окситоцин кој ќе ја засили врската меѓу партнерите, а ендорфинот ќе го подобри расположението.

4. Пред важна презентација

Многу истражувања укажуваат на тоа дека сексот ги смирува нервите, го намалува притисокот и ефектот од стресот. Една студија дури и докажа дека луѓето кои пред важна презентација доживуваат оргазам, се најмалку под стрес.

 

Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Љубов и секс

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе