Четирипати повеќе заразени туристи на Промахонас отколку на аеродромот во Атина

Атина, 13 јули 2020 (МИА) – Зелено светло за директни летови од Велика Британија и Шведска; интензивирање на контролите на граничниот премина Промахонас (Кулата) како и во внатрешноста; барање до надлежната Комисија на епидемиолози да ја разгледа можноста за забрана на панаѓури, се дел од одлуките, што ги соопшти портпаролот на грчката Влада, а биле донесени на денешниот состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со професорот епидемиолог надлежен за COVID-19и заменик-министерот за цивилна заштита, јави дописничата на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите објасни дека во периодот од 1 до 11 јули на влезните точки во земјата биле направени 67.797 тестови, од кои 218 (0,35 отсто) биле позитивни, но бројот на туристи заразени со COVID-19 бил четири пати поголем на Промахонас, отколку на пример, на атинскиот аеродром.

Со оглед на тоа дека од среда, на грчко- бугарската граница дозволен ќе биде влез само со потврда за негативен молекуларен тест, направен 72 часа пред патувањето, Пецас истакна дека потврдите детално ќе се проверуваат, а во случај на „неавтентичен, фалсификуван документ ќе се воведат предвидените санкции“.

Засилени контроли ќе има и на двата гранични премини со Албанија на лицата кои имаат право да влезат во Грција (сезонски работници, албански државјани со дозвола за престој во Грција и сл).

Пецас, на денешниот редовен брифинг со новинарите соопшти дека од 22 јули 2020 година ќе започнат директните летови од Шведска, една седмица порано, како што и беше веќе најавено, почнуваат летовите од Велика Британија, а се разгледува можноста кон крајот на јули да се даде зелено светло за директни летови од САД, но со задолжителен негативен тест.

-Бидејќи камбаната на опасност не бие само за пристигнувањата од странство, туку и за појавите на опуштеност во внатрешноста, беше побарано од Комисијата на епидемиолози, на нивниот денешен состанок да разгледа итната забрана на панаѓурите и останатите настани со масовни собири, најмалку до крајот на јули, рече Пецас.

Портпаролот на грчката Влада објасни дека од четвртокот до вчера, надлежните органи извршиле 590 контроли во цела Грција за почитување на здавствените протоколи и биле констатирани 63 случаи на прекршувања и изречени 87 казни во висина од 51.000 евра.

-Коронавирусот не си замина, туку е тука и се храни од неприфатливите појави на опуштеност, истакна Пецас.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Регион

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Read more

Турски воени бродови се во борбена готовност крај брегот на Анталија

Read more

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Грција: Можни се локални карантини, нема отворање на границите за други земји

Read more

Вести

Опожарени две возила во Скопје

Читај повеќе

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Читај повеќе

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Читај повеќе

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Читај повеќе

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Читај повеќе

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Читај повеќе

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Читај повеќе

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе