Четворица астронаути успешно пристигнаa на Меѓународната вселенска станица

Четворица нови астронаути денеска пристигнаа на Меѓународната вселенска станица со Crew Dragon капсулата Endeavour на SpaceX, објави НАСА за првиот лет во орбитата со рециклирана ракета.

Капсулата Endeavour, по втор пат во вселената, беше лансирана вчера на ракетата Falcon 9 од вселенскиот центар на НАСА во Флорида.

Endeavour на Меѓународната вселенска станица пристигна со двајца астронаути на НАСА, Шејн Кимбро и Меган Мекартур, со јапонскиот астронаут Акихико Хошидео и францускиот инженер од ЕСА, Томас Песке.

URL

Ова е трет лет со екипаж во 11 месеци во склоп на соработката меѓу НАСА и SpaceX.

URL

Ракетата Falcon 9 беше лансирана со ракетен носач лансиран пред 5 месеци, што е првпат во историјата на вселенските летови.

URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе