УЕФА ЕУРО 2020

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Кристијан Ериксен е стабилен и неговата состојба е под контрола по вчерашниот шокантен пад на мечот меѓу Данска и Финска во рамките на 1. коло од групата Б на Европското првенство.

Данскиот репрезентативец колабира во 43-та минута од натпреварот и целиот свет во живо ја следеше борбата на лекарите за неговиот живот. Неговите соиграчи Јоаким Мехле и Симон Кјер први му пријдоа на помош, а до него веднаш притрчаа лекарите на данската репрезентација предводена од Мортен Босен.

„Кога стигнав до него, тој лежеше на страна, дишеше и почувствував пулс. Но, тогаш сè престана. Почнавме да го реанимираме и по неколку минути, со помош на други лекари, успеавме. Пред да отиде во болница разговараше со мене додека беше на носила“, рече Босен.

*Внимание! Содржината на видеото може да ве вознемири!

Remote video URL

УЕФА подоцна објави дека Ериксен е стабилен и дека неговата состојба е под контрола. Го слушнаа и неговите соиграчи кои кога се уверија дека е добро, во договор со своите фински колеги, решија да го продолжат натпреварот, кој на крајот Финска го доби со 1:0.

„Јасно е дека е практично невозможно да се игра нормално по она што го видовме. Но, моите играчи беа неверојатни. Им се восхитувам што се вратија на теренот и го играа натпреварот до крај. Тие едноставно не сакаа да останат будни цела ноќ и потоа да утрото да седнат во автобус и да одиме да ја продолжиме играта. Сакавме да ја завршиме таа приказна“, рече данскиот тренер Каспер Хјулманд.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Фудбал

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more

Одреден распоредот за новата сезона во фудбалската лига

Read more
 

Спорт

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Читај повеќе

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе