Чудесниот Ибра забива и во петтата деценија, само тројца се пред него

Златан Ибрахимовиќ во победата од 4:2 на Милан против Болоња најпрвин забележа асистенција и автогол, а потоа во 90. минута постигна гол за конечен резултат.

Со тој гол, тој стана четвртиот најстар стрелец во историјата на италијанската лига. Голот го постигна на 40 години и 20 дена, а е само четвртиот фудбалер кој во петтата деценија од животот успеал да се запише како стрелец во најсилната италијанска лига.

Remote video URL

Постари од него беа Пјетро Вјерховод, кој имаше 40 години и 47 дена во моментот на последниот гол во лигата, Силвио Пиола, кој постигна 40 години и 131 ден, и рекордерот Алесандро Костакурта, кој ја затресе мрежата на 41 година и 25 дена, кога постигна гол од пенал во поразот на Милан со 3-2 на домашен терен од Удинезе во последниот натпревар пред да се повлече во 2007 година.

URL

Ибра до крајот на оваа сезона би можел да ги надмине Вјерховод и Пиола, а доколку остане во Милан и следната сезона, рекордот на Костакурта е во опасност.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе