Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Планетата Земја нуди многу природни богатства, а еден исклучителен примерок имаме во нашето балканско соседство.

Древни градски ѕидини, смарагдни водопади, амфитеатри за гладијаторски борби, острови чија површина изгледа како површината на Месечината, сафирни лагуни... Звучи како земја од роман, нели? Сепак, сето ова може да се најде во Хрватска.

Туристичката понуда на земјата вклучува бројни природни и историски богатства познати низ целиот свет. Сепак, вреди да се посетат и помалку познатите места кои, подеднакво го заслужуваат нашето внимание како и некои популарни туристички дестинации.

Во тој контекст, ви го претставуваме островот Баљенац (или Бављенац), познат и како остров-отпечаток.

Островот Баљенац

Луѓето често се прашуваат кој го „создал“ островот-отпечаток. Дали е можеби вештачка креација или е природно чудо? Одговорот е - и двете. Изгледот на островот доаѓа од структурите, таканаречените суви ѕидови кои се протегаат по целиот остров.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Geografski kutak (@geokutak)

Ѕидовите се разгрануваат со брановидни, кружни движења, па изгледаат како отпечаток од човечки прст. Во комбинација со кружниот облик на територијата, патеките од камените ѕидови му даваат на островот уникатен изглед, што непогрешливо потсетува на отпечаток од човечки прст кога ќе го погледнете одозгора.

Островот Баљенац се наоѓа веднаш до островот Каприје во Шибеник, а жителите на ова место го користеле необичниот остров како своевидна земјоделска област. Тие успеале да ја исчистат дивата вегетација и да изградат ѕидови со голи раце, со цел да создадат лозја и обработливо земјиште, каде што ќе можат да садат смокви и други плодови.

Денес, овој мал остров е под заштита на УНЕСКО и служи како сведоштво за една историја.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе