Чудо во Турција: 5-годишно девојче и нејзиното семејство спасени по 73 часа под рушевините

Кајгана
/ 09.02.2023 / 11:20

По серијата трагични вести за погодените подрачја од земјотресот во Турција, ни стигнува и една добра. Тричлено семејство е извлечено од урнатините во турскиот Кахраманмараш, 73 часа по катастрофалниот земјотрес.

Спасувачките тимови  на градот Сакарија и општината Испарта биле испратени на локацијата откако се слушнал звук од рушевините на една седумкатница.

По макотрпните обиди, спасувачките тимови успеале да дојдат до Али Багиш (55), неговата сопруга Зелал Багиш (40) и нивната 5-годишна ќерка Мир Берзан Багиш, известуваат турските медиуми.

Нивната состојба е добра, а семејството Багиш им се заблагодари на сите кои учествувале во акцијата за спасување.

„Добро е што постојат. Бог да ги благослови сите. Никој не може да се оддолжи за љубезноста на овие луѓе и нивната тешка работа. Тие спасуваат човечки животи. Мое сочувство до нашата земја. Стоиме со нашите браќа, срцето на Турција чука овде”, изјави градоначалникот Екрем Јуче.

Remote video URL

Турските медиуми пишуваат дека од повеќе срушени згради може да се слушнат гласови од луѓе кои се заглавени внатре. Спасувачките тимови работат за да дојдат до нив, но времето не е нивен сојузник, а шансите за преживување се намалуваат со секој час.

 

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе