Чувањето внуци добро влијае на менталното здравје на постарите луѓе

Истражувањата покажаа дека постарите луѓе ќе се чувствуваат помалку осамени ако ги одведат своите внуци на игралиште или повремено ги земаат од училиште.

Во една најнова студија биле анализирани податоците на речиси 200.000 испитаници од 21 земја и било утврдено дека редовното чување на внуците позитивно влијаело на менталната благосостојба.

За разлика од нив, оние кои во голема мера се грижеле за болен брачен другар сами, се чувствувале поосамено, пишува The Guardian.

„Гледаме јасни наоди дека грижата за внуците има позитивно, додека грижата за болен сопружник има негативен ефект врз осаменоста“, рече Самиа Ахтер-Кан од Кралскиот колеџ во Лондон.

Недостаток на поддршка во грижата за старите лица

Научниците прегледаа 28 претходни студии во кои беа вклучени 191.652 испитаници од 21 земја на возраст над 50 години за да ја анализираат врската помеѓу чувството на осаменост и неплатената грижа.

Едно истражување покажа дека оние постари од 60 години кои се грижеле за своите внуци во просек 12 часа неделно имале 60% помали шанси да се чувствуваат осамено од оние кои не го прават тоа.

Истражувањата покажаа дека волонтерските активности имаат ефект и на пониско чувство на осаменост. Спротивно на тоа, грижата за болен сопружник или роднина беше постојано поврзана со повисоки нивоа на осаменост и изолација. Авторите сугерираат дека грижата за партнерот може да предизвика чувство на изолација доколку нема поддршка од другите членови на семејството или организацијата.

Постарите луѓе имаат важна улога во однос на негата и волонтирањето

Авторите на студијата нагласуваат дека постои „голем контраст помеѓу различната нега“ и дека во некои контексти тоа е скапа и оптоварувачка активност, додека во други е профитабилна и значајна.

„Имаме тенденција да гледаме на постарите луѓе како приматели на нега и како на трошок за општеството во однос на пензиите и здравствените проблеми. Но, тие имаат важна улога во однос на негата и волонтерството и се вистинска предност за нашето општество“, вели Ахтер-Кан.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Живот

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Read more

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Read more

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе