Циципас го освои првиот Мастерс во кариерата

Петтиот рекет на светот Стефанос Циципас, попладнево го победи Андреј Рубљов со 2:0 во финалето на турнирот во Монте Карло и ја освои шестата титула во кариерата и првата од серијата Мастерс.

Двата сета Циципас ги доби со 6-3 во натпревар што траеше 1 час и 12 минути.

Билансот на Гркот во финалињата е 6 победи и 8 порази.

Воедно, 22-годишниот Циципас стана најмладиот шампион на Монте Карло од 2008 година, кога Рафаел Надал го освои трофејот.

реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Read more

Тенис

Виландер: Новак делува застрашувачки

Read more

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Read more

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Read more

Мечот Циципас – Зверев најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Погледнете ја мајсторијата на Меси од слободен

Читај повеќе

Енрике им се извини на навивачите за ремито со Шведска

Читај повеќе

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе