АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2023

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас (4. АТП) се пласираше во финалето на Австралија опен откако рано утринава го победи Русинот Карен Хачанов (20. АТП).

Натпреварот траеше речиси 3 и пол часа, а резултатот на крајот гласеше 3:1 за Циципас, по сетови 7-6, 6-4, 6-7, 6-3.

URL

По успешните први сервиси, двајцата играчи направија брејк во четвртиот и петтиот гем. Истото се повтори и во осмиот и деветтиот гем, па се играше тај-брејк. Во една игра на нерви Стефанос направи три мини-брејка и поведе на овој дуел.

Во вториот сет и двајцата тенисери значително ги подобрија сервисите и немаше грешки до деветтиот гем, кога Гркот прави клучен брејк, кој потоа го потврди со својот сервис, со што дојде на чекор до победата.

По третиот гем од третиот сет, кога Циципас направи брејк, се чинеше дека Хачанов целосно потфрли. Сепак, Русинот покажа карактер и зеде брејк во 10-тиот гем - за израмнување. Се одигра нов тај-брејк кој сега му припадна на Карен, а рускиот тенисер на тој начин се врати во игра.

Сепак, тоа не го погоди Гркот кој веднаш во четвртиот сет направи брејк за водство од 3:0. Следуваа сервисни размени без проблеми, па Циципас мирно го приведе натпреварот кон крајот и забележа победа на денешниот дуел.

Remote video URL

Циципас во своето прво финале на Австралија опен ќе игра против победникот од второто полуфинале меѓу српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ (5. АТП) и Американецот Томи Пол (35). Второто полуфинале се игра денеска од 9:30 часот.

Доколку Ѓоковиќ се пласира во финалето, тоа ќе биде повторување на Ролан Гарос од 2021 година, кога во борбата за титулата се сретнаа српскиот тенисер и Гркот. Тогаш славеше Ѓоковиќ по голем пресврт.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Тенис

Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Read more

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе