CNN најави отпуштања на вработените

Кајгана / МИА
/ 30.11.2022 / 19:17

Крис Лихт, шефот на CNN, денес преку допис ги информирал вработените дека во тек се отпуштања.

Лихт соопшти дека CNN за тоа денес ќе извести мал број луѓе, главно некои од хонорарните соработници. За други детали вработените ќе ги информира утре попладне.

„Знам дека овие промени влијаат и на нашите колеги кои заминуваат и на оние кои остануваат. Ние имаме ресурси да ве поддржиме“, напиша Лихт.

Намалувањето на работните места е очекувано бидејќи повеќе компании се обидуваат да ги скратат ​​трошоците и да го намалат персоналот.

Во октомври, Лихт предупреди дека CNN ќе претрпи промени, наведувајќи ја „широката загриженост за состојбата на глобалната економија“.

Промените ќе влијаат на „луѓето, буџетите и проектите“, истакна Лихт.

Кабелскиот оператор AMC Networks во вторникот соопшти дека ќе отпушти 20 отсто од својот персонал во САД.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе