CNN најави отпуштања на вработените

Кајгана / МИА
/ 30.11.2022 / 19:17

Крис Лихт, шефот на CNN, денес преку допис ги информирал вработените дека во тек се отпуштања.

Лихт соопшти дека CNN за тоа денес ќе извести мал број луѓе, главно некои од хонорарните соработници. За други детали вработените ќе ги информира утре попладне.

„Знам дека овие промени влијаат и на нашите колеги кои заминуваат и на оние кои остануваат. Ние имаме ресурси да ве поддржиме“, напиша Лихт.

Намалувањето на работните места е очекувано бидејќи повеќе компании се обидуваат да ги скратат ​​трошоците и да го намалат персоналот.

Во октомври, Лихт предупреди дека CNN ќе претрпи промени, наведувајќи ја „широката загриженост за состојбата на глобалната економија“.

Промените ќе влијаат на „луѓето, буџетите и проектите“, истакна Лихт.

Кабелскиот оператор AMC Networks во вторникот соопшти дека ќе отпушти 20 отсто од својот персонал во САД.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Свет

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Русија брутално го нападна Киев - загинаа две деца

Read more

13 членови на исто семејство починаа откако јаделе отровна каша

Read more
 

Вести

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе

Концерт на пијанистките Мимоза Ќека и Јована Трајчева во Филхармонија

Читај повеќе

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Читај повеќе

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Читај повеќе

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Читај повеќе

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Читај повеќе