Corvette C8 против Corvette C7

Трка во забрзување меѓу две убавици – стара и нова верзија на Corvette.

Кога ќе го погледнеме Chevrolet Corvette C8 гледаме моќен автомобил со заден погон, чиј 6.2-литарски V8 мотор произведува 495 коњски сили и забрзува од 0 до 100 мк/ч за помалку од 3 секунди.

Од друга страна го имаме C7, постарата верзија на Corvette, кој можеше да се пофали со издувен систем од нерѓосувачки челик, како и многу лесни тркачки тркала.

Оваа верзија исто така има 6.2-литарски V8 мотор што произведува 460 коњски сили. C7 е за нијанса побавен и му требаат 3,6 секунди за да стигне од 0 до стотка.

Затоа, на хартија, се чини дека C8 е побрз. Но, дали навистина е така?

Remote video URL
Тагови
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Авто новости

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Read more

Автомобили

  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе

Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави освежениот Arteon

Читај повеќе