„Црн мраз“ – една од најопасните стапици на возењето во зима

Во зимските денови, заедно со студените рани утрински и ноќни часови, „црниот мраз“ е една од скриените опасности на патот.

Оваа подмолна појава, едвај видлива со голо око, може да предизвика сообраќајна несреќа поради губење контрола над возилото.

„Црниот мраз“, се разбира, не е црн по боја, туку тенок проѕирен филм од замрзната вода што се формира на површината на патот. Се појавува не само на коловозот, туку и на тротоарите, па претставува опасност и за пешаците.

Понекогаш е тешко да се види, бидејќи на окото лесно му се верува дека асфалтот е во добра состојба, создавајќи лажно чувство на сигурност кај возачот.

„Црниот мраз“ обично се формира кога температурите паѓаат под нулата, во зори или самрак, време од денот кога температурата најмногу се менува. Овој феномен се јавува кога сончевите зраци ќе стигнат до тротоарот или каде што асфалтот е сè уште студен.

Патишта со дрвја што покриваат дел од коловозот, делници со слаб сообраќај, влезови и излези од тунели и мостови се најчестите места каде што се формира црн мраз.

Затоа, бидете особено внимателни кога возите во зима и одржувајте растојание бидејќи тоа ќе ви ја зголеми способноста да реагирате и да ги исправите евентуалните грешки.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе