Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Храната што ја јадеме има големо влијание врз нашето здравје. Исто така, одредени намирници го намалуваат ризикот од опасни состојби, а меѓу нив е и овошјето.

Јадењето овошје е составен дел од добро балансираната исхрана, а тоа е полно со витамини и влакна. Меѓу овошките се издвојува црвеното грозје кое може да се најде речиси во секоја продавница.

Алекс Руани, научничка од Универзитетот во Лондон, верува дека црвеното грозје може да помогне во намалувањето на холестеролот и воспалението и да го зајакне имунитетот.

„Тоа се антиоксидантни растителни соединенија. Црвеното грозје содржи вид наречени антоцијанини, син пигмент за кој се покажа дека има корист за здравјето на мозокот, и ресвератрол, за кој се покажа дека има антиинфламаторни и антистареечки ефекти“, рече таа.

Лушпата и семките на црвеното грозје се особено богати со антиоксиданси, катехини и епикатехини, за кои е познато дека го намалуваат оксидативниот стрес во телото.

„Детална студија од 2023 година покажа дека јадењето три порции грозје од 80 грама дневно во текот на две недели го зголемува нивото на корисни бактерии и ги намалува потенцијално штетните. Тоа значи дека грозјето промовира поздрав цревен микробиом, кој е поврзан со подобрена дигестија, посилен имунитет и намалено воспаление“, додаде таа.

Истата студија покажа дека грозјето го намалува нивото на ЛДЛ, односно лошиот холестерол, поради количината на влакна што ги содржи.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе