Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографија направена од роверот Curiosity  на Марс.

Селфи фотографијата на роверот е дело на камерата Mars Hand Lens Imager (MAHLI) и на научникот Кевин Гил, кој спои неколку фотографии во една.

На фотографијата се гледа роверот и три издлабени дупки. Исто така, видливо е и оштетувањето на средното тркало поради долгото движење низ грубата површина на Марс. Сепак, роверот функционира и НАСА пронајде решение за ублажување на штетата.

Фотографијата го покажува и опкружувањето на Curiosity во кратерот Гејл. Наскоро, на Марс ќе пристигне и роверот Perseverance, неговото пристигнување се очекува во февруари, 2021 година.

URL
Тагови
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Вести

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Read more

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Read more

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Read more

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Read more

Гик

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Читај повеќе

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Читај повеќе

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Читај повеќе

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе