ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Букетите со цвеќе што им ги даваат на олимпијците на свеченото доделување на медалите на ЛОИ во Токио, имаат специјално значење.

Цвеќињата доаѓаат од североисточните јапонски провинции кои беа уништени од земјотресот и цунами во 2011 година и погодени од последиците од топењето на реакторот во нуклеарната централа Фукушима.

Освојувањето на олимписки медал е голем момент за секој спортист, но букетите – што ќе им бидат дадени на над 5.000 олимписки и параолимписки победници - имаат посебно значење оваа годин: со нив домаќините им оддаваат почит на жртвите од несреќата во Фукушима.

Речиси 20.000 луѓе загинаа во катастрофите што ги погодија јапонските префектури Иват, Фукушима и Мијаги. Од овие провинции потекнува најголемиот дел од цвеќињата што ќе им бидат подарени на победниците на овогодинешните Олимписки игри.

Светложолтите сончогледи, кои доминираат со букетите, потекнуваат од провинцијата Мијаги и ги засадија членовите на семејството на загинатите деца. Семејствата засадија цвеќиња на падините на ридовите каде што нивните деца избегаа од цунамито.

Белите и виолетови цвеќиња потекнуваат од Фукушима и се одгледуваат како дел од иницијативата започната за заживување на локалната економија по катастрофата што го уништи земјоделството таму.

Малите светло сини цветови се одгледуваат во Иват, крајбрежна област уништена од цунамито во 2011 година. Букетот, исто така, се состои од светлозелени цвеќиња од аспидистра одгледани во Токио и избрани како претставници на градот домаќин на Игрите.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Чек дис аут

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more

Телохранителите на Роналдо се атракција во Манчестер

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе