Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Tesla престана да прима нарачки од Европа и Кина за електричниот пикап Cybertruck.

Кога Cybertruck беше претставен кон крајот на 2019 година, само во текот на првата недела беа собрани 250.000 резервации. Побарувачката за возилото не запре ниту следната година, па во јуни 2020 година бројката се искачи на 650.000.

Како што напиша Electrek, во мај 2021 година, бројот на резервации надмина еден милион, а денес достигна речиси 1,5 милиони, иако Tesla официјално не го потврди тоа.

На тој начин американската компанија има доволно нарачани возила за првите три години од производството, а извршниот директор Илон Маск изјави дека Tesla ќе престане да прима нарачки од Европа и Кина.

Cybertruck ќе произведува во новата гигафабрика на Tesla во Остин, Тексас, а книгата за нарачки ќе продолжи да биде отворена за северноамериканските клиенти.

Cybertruck беше претставен во 2019 година, но по бројни одложувања, беше одлучено производството да не започне до 2023 година. Европските купувачи обично ги добиваат своите возила многу подоцна од северноамериканските купувачи, бидејќи матичната земја обично е прва што добива испораки.

Дополнително, проблемите со хомологацијата поради специфичниот дизајн на моделот Cybertruck ќе влијаат и на поместувањето на датумот на испорака за европскиот пазар.

Маск претходно изјави дека за Европа може да се направи помала верзија на камионетот со малку поинаков дизајн.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе