Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Списанието Forbes објави список на клубови со „најскапи дресови“, односно најпрофитабилни спонзорски договори во светот на фудбалот.

На врвот на листата е неприкосновениот Реал Мадрид, чиј договор со авиокомпанијата Emirates вреди 82,5 милиони долари годишно. Единствениот проблем за Мадрид е фактот дека овој договор истекува на крајот на следната сезона.

На второ место е Манчестер Јунајтед, кој добиваше 64,9 милиони долари годишно од TeamViewer. Овој договор важи до 2026 година.

„Бронзата“ ѝ припадна на Барселона, која се најде на врвот на Forbes листата највредни клубови во светот. На Барса спонзорот Rakuten годишно ѝ обезбедува 64,8 милиони долари. Оваа соработка ќе заврши во 2022 година.

Вака изгледа листата на фудбалски клубови со најпрофитабилни спонзорски договори:

Реал Мадрид & Emirates - 82,5 милиони, истекува во 2022 година

Манчестер Јунајтед & TeamViewer - 64,9 милиони, истекува во 2026 година

Барселона & Rakuten - 64,8 милиони, истекува во 2022 година

ПСЖ & Accor - 57 милиони, истекува во 2022 година

Арсенал & Emirates - 56 милиони, истекува во 2024 година

Ливерпул & Standard Chartered  - 55,3 милиони, истекува во 2023 година

Челси & Three - 55,2 милиони истекува во 2024 година

Јувентус & Jeep - 53,1 милиони, истекува во 2023 година

Тотенхем & AIA - 50 милиони, истекува во 2027 година

Баерн & Deutsche Telekom - 35,4 милиони, истекува во 2023 година.

URL
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Фудбал

Феран Торес, мајсторе!

Read more

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Read more

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе