Џабе бурната дискусија, Македонија повторно извиси за ЕУ

Брисел, 22 јуни 2021 (МИА) – И покрај охрабрувачките тонови и обидите да се убеди Бугарија да го тргне непринципиелното вето за Северна Македонија, Скопје и Тирана повторно остануваат пред вратите на ЕУ без можност да ги започнат преговорите за кои ги исполнија сите услови, јави дописничката на МИА од Брисел.

Како што јави МИА утрово, дискусијата за проширувањето и посебно за Северна Македонија била бурна на денешниот Совет за општи работи на ЕУ. Германија, Словачка и бројни други земји инсистирале Бугарија да го отстрани ветото за Северна Македонија кое почива врз билатерален конфликт и за кое ЕУ смета дека не му е место во ЕУ.

Но, Бугарија има законско право да блокира. Бугарскиот претставник ги обвинил своите колеги дека не ја разбираат „длабочината“ на проблемот помеѓу Скопје и Софија и не покажал флексибилност, повикувајќи се на претстојните избори во Бугарија во јули. Иако ниту политичка влада не е гаранција дека ветото ќе се тргне.

Ниту португалскиот предлог не ја премисли Софија.

Португалската државна секретарка, Ана Паула Закариаш, која претседаваше со денешниот министерски состанок, ја охрабри Словенија да продолжи да бара решение за преговорите со Северна Македонија врз основа на овој предлог.

-Португалското претседателство даде максимум за да изнајде компромис, решение, сакавме денес да имаме не две туку четири меѓувладини конференции, рече Закариаш алудирајќи на двете меѓувладини конференции што се одржуваат вечерва во Луксембург со Србија и Црна Гора.

Таа додаде ова е „тежок политички момент што го живеат Бугарија и Северна Македонија“.

-Сѐ уште не е моментот, треба да најдеме решение во кое веруваат сите чинители, ја охрабруваме Словенија да продолжи, да не го изгуби моментот, да ги искористи предлозите на маса и се надеваме на меѓувладина конференција со Албанија и Северна Македонија што поскоро за време на идниот семестар, рече Закариаш.

Албанија во сето ова е колатерална штета на бугарската блокада бидејќи иако сите 27 земји членки се согласни дека Тирана ги исполнува сите услови за одржување на првата меѓувладина конференција, тие се држат до принципот дека двете земји не треба во овој дел од процесот да се одвојуваат.

Португалската државна секретарка не одговори на прашањето дали лидерите в четврток и петок ќе се обидат да го убедат бугарскиот претседател Румен Радев да го крене ветото, не рече ни дали воопшто ќе се разговара за проширувањето и Северна Македонија на овој самит. Може да се претпостави дека како што е обичај во Брисел, иако не е официјална точка на дневен ред, на маргините на самитот некои земји би се обиделе да го убедат Радев, но досегашното искуство покажа дека овие обиди ретко успеваат.

На прашање дали ЕУ разговара за последиците што овој нов пораз во односите со Северна Македонија може да ги има врз поддршката на граѓаните во земјата за ЕУ, Закариаш исто така се воздржа од коментар.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Македонија

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

Read more

Донесен ребалансот на Буџетот

Read more

Нови 47 случаи на COVID-19 од 3.593 тестирања

Read more

DW: Груевски отворил фирма во Унгарија

Read more
 

Вести

Кризен штаб на Србија: Трета доза вакцина за лицата со хронични болести

Читај повеќе

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Читај повеќе

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

Читај повеќе

Донесен ребалансот на Буџетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Сузбиена криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога и оружје

Читај повеќе

Нови 47 случаи на COVID-19 од 3.593 тестирања

Читај повеќе

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Читај повеќе

DW: Груевски отворил фирма во Унгарија

Читај повеќе

Шахпаска: Да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа

Читај повеќе