Џабе санкции: Русите увезоа над илјада луксузни автомобили вредни стотици милиони долари

Најмалку 1.319 луксузни автомобили со вкупна вредност од 229,6 милиони долари се увезени во Русија по воведувањето на санкциите на САД и ЕУ, пишува „Верстка“, повикувајќи се на доверливи податоци на Федералната царинска служба.

Санкциите за забрана за извоз на луксузни автомобили во Русија беа објавени на 15 март 2022 година. Веднаш потоа, увозот на луксузни странски автомобили во земјата опадна: во преостанатите девет и пол месеци од 2022 година, само 378 автомобили во вредност од 100.000 долари или повеќе поминале низ руската царина.

Но, со почетокот на 2023 година нивниот број „закрепна“ поради паралелниот увоз. До средината на октомври во Русија веќе беа увезени 941 луксузен автомобил. Ова одговара на нивото на понуда пред санкциите.

Најпопуларни скапи странски автомобили беа Land Rover (551 автомобил по воведувањето на санкциите), Mercedes-Benz (226 автомобили) и Porsche (177 автомобили).

Исто така, во текот на 19-те месеци на рестрикции, увезени се најмалку 104 возила BMW, 99 Audi, 97 Toyota, девет Cadillac, седум Rolls-Royce, шест џипови и едно Maserati.

Дополнително, во Русија пристигнаа најмалку 42 суперавтомобили: 32 Lamborghini и десет Ferrari возила. Најскап увезен автомобил беше Ferrari 812 Competizione за речиси 534 илјади долари.

Вкупно 12 компании се занимавале со увоз на странски автомобили во вредност од над 100 илјади долари. Автомобилите се увезуваа главно преку посредници во трети земји. Најчесто тоа биле компании од Киргистан, Турција, ОАЕ и Белорусија.

Во август, рускиот претседател Владимир Путин побара службениците да се префрлат на домашни автомобили. Според него, автомобилите ќе бидат „поскромни од порано“, но нема ништо лошо во тоа.

„Напротив, тоа е дури и добро - целата таа прекрасна бирократија мора да разбере дека треба да се стремиме да развиваме домашни брендови, домашни автомобили“, рече тогаш Путин.

На почетокот на ноември, шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, купи автомобили Mercedes и GMC за командантите на безбедносните сили на републиката кои се борат во Украина.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе