НБА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Кошаркарите на Далас Маверикс успеаја да ја постигнат првата победа во финалната серија од НБА лигата, откако ноќеска на домашен паркет го декласираа Бостон Селтикс со 122:84.

Така Далас ја продолжи финалната серија барем за уште еден натпревар, бидејќи ја намали предноста на Бостон, кој веќе сите го гледаат како нов шампион, на 3:1.

Од почетокот овој натпревар одеше во еден правец и Далас доминираше на паркетот, водеше со 34:21 по првата четвртина, а на полувреме беа огромни 61:35.

Бостон тогаш како да се откажа и реши да се чува за следниот меч на домашен терен, каде ќе сака да ја потврди титулата шампион во НБА, за која му е потребна само една победа.

Четвртиот натпревар заврши 122:84 за Далас, предводен од Лука Дончиќ со 29 поени, 5 скока и 5 асистенции, а Кајри Ирвинг постигна 21 поен со 4 скока и 6 асистенции.

Кај Бостон помалку лош од останатите беше Џејсон Тејтум со 15 поени, а Сем Хаузер постигна 14.

Remote video URL

Следниот натпревар во Бостон се игра ноќта од понеделник кон вторник од 2:30 часот. Директен пренос за територијата на Македонија ќе врши Arena Premium 1.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Кошарка

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more

Голден Стејт го отпушти Крис Пол, легендарниот кошаркар за еден ден си најде нов клуб

Read more
 

Спорт

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе