Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Адитиви се додаваат на горивата за да се подобрат нивните својства. Тие придонесуваат за потивко работење на моторот и помала потрошувачка и ги штитат виталните делови на моторот. Но, дали треба да се користат на своја рака?

Многу е важно да ги знаеме сите начини да го одржуваме автомобилот здрав и исправен, а истовремено да ги сведеме на минимум потрошувачката на гориво и трошоците за одржување.

Горивото е една од поважните ставки. Горива со повисок квалитет, како што се оние со ознака Class Plus, веќе содржат адитиви, па ако секогаш ставате горива со повисок квалитет, веројатно не ви е потребна дополнителна помош. Ако се сомневате дека моторот не работи правилно поради наслаги на вентилите, можете да ги отстраните со адитиви (ако наслагите не се премногу големи). Тоа е секако поедноставно и поевтино решение отколку расклопување и чистење на делови од моторот, но треба да се консултирате и со сервисер.

Адитиви се додаваат на дизел горивата кога знаеме дека пристигнуваат екстремно ниски температури за да се избегне формирање на восочни чепови кои можат да ги запушат доводните канали и да ја блокираат работата на моторот. Така, ако фатат сериозни температури под нулата, нема да се нервирате ако со време набавите адитиви.

Постојат различни видови на адитиви кои имаат различни ефекти - го намалуваат формирањето на наслаги на инјекторите и вентилите, антиоксидансите гарантираат стабилност на физичко-хемиските својства на горивата, делуваат против формирање на набој, корозија, го намалуваат триењето… Најчести се оние што ги отстрануваат нечистотиите и наслагите во системот за гориво. Експертите се согласуваат дека нивната употреба може да доведе до подобрување на перформансите на возилото.

Ако не го возите автомобилот на автопат многу често, туку повеќе возите  пократки растојанија, моторот не може да се загрее доволно за да се исчисти, па адитивза чистење на инјекторот може да ви биде од корист. Овој посебен вид адитив ги отстранува наслагите од млазниците што ја зголемуваат потрошувачката на гориво.

Сепак, треба да се биде скептичен во однос на адитивите кои ветуваат заштеда на гориво до 20 проценти. Тие се дефинитивно најпопуларните, но нивните придобивки сепак се поскромни отколку што очекува клиентот.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Авто новости

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Read more

Кога е време за нови бришачи?

Read more

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Read more

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Читај повеќе

Кога е време за нови бришачи?

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Читај повеќе
  • play_arrow

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Читај повеќе

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Врвен луксуз: Претставена четвртата генерација Lexus LX 600

Читај повеќе

Како да го заштитите автомобилот од кражба?

Читај повеќе

Дали знаете што сѐ може да направи вашиот автомобил?

Читај повеќе