Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Се чини дека нема крај на алчноста на автопроизводителите, а Mercedes е најновиот пример.

По BMW, Mercedes е најновиот германски производител кој ги заклучува функциите на својот автомобил зад претплата. Сепак, овој производител отиде чекор понатаму, па реши да ги ограничи перформансите на своите возила и да воведе претплата за зголемување на забрзувањето.

Acceleration Increase е годишна претплата која чини 1.200 долари и ги подобрува перформансите на автомобилот со подобрување на моќноста на моторот за 20-40%, зголемување на вртежниот момент и скратување на времето на забрзување од 0 до 100 км/часА за 0,9 секунди при користење на режимот Динамично возење. Претплатата не доаѓа со никаква физичка надградба - наместо тоа, таа едноставно ги отклучува целосните можности на возилото, што покажува дека Mercedes намерно ги ограничил перформансите на своите електрични возила за да ги продава како опционални додатоци подоцна.

Бидејќи глобалната продажба на нови возила опадна во последниве години, производителите на автомобили се свртеа кон продажба на софтверски надградби и претплати. Иако ова има смисла за одредени софтверски специфични понуди, како што се премиум функциите за навигација или далечинско следење на возилата, платежниот ѕид за отклучување на перформансите на автомобилите на Mercedes е нов, прилично непопуларен тренд, бидејќи производителите ги ограничуваат можностите на хардверот што возилото веќе ги има фабрички.

Оваа одлука доаѓа само еден месец откако BMW примени сличен деловен модел на своите автомобили, барајќи од клиентите да плаќаат месечна претплата од 18 долари за да можат да ги вклучат грејачите на седиштата и воланот. BMW, исто така, претходно се обиде (неуспешно) да наплати 80 долари месечно за пристап до функциите на Apple CarPlay и Android Auto, кои другите производители ги нудат бесплатно.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе