Дали BMW ги „спојува“ сериите 4 и 8 во нова серија 6?

BMW наводно планира да направи промени кога е во прашање понудата на модели, главно поради состојбата на пазарот, односно побарувачката.

Побарувачката за купеа и кабриолет е намалена во последните години, а купувачите се чини дека избегнуваат помалку практични автомобили и се свртуваат кон теренци и кросовери. Затоа автомобилските компании направија одредени потези, а меѓу нив е и Mercedes кој не само што ги „згаси“ купе и кабриолет од S-Class, туку и AMG GT Roadster и SLC. Покрај тоа, се верува дека верзиите со две врати на C-Class и E-Class ќе бидат споени во еден модел под ознаката CLE.

Германскиот гигант BMW би можел да направи нешто слично, според гласините и автомобилските списанија кои тврдат дека купе и кабриолет од серијата 4 и купе и кабрио од серија 8 нема да дочекаат нова генерација, туку дека двете семејства ќе се „спојат“ во новата Серија 6 од 2026 година.

Серијата 6 е сè уште тука бидејќи BMW продолжува да го продава Gran Turismo на некои пазари како алтернатива на серијата 5 Touring и веројатно е само прашање на време кога GT ќе се повлече. За четири години, понудата од Серија 6 би можела да изгледа сосема поинаку.

И додека серијата 4 Gran Coupe не се споменува, поголемиот брат Серија 8 Gran Coupe, ќе стане дел од семејството на Серија 7, најверојатно како поелегантна алтернатива на традиционалниот седан.

Ревитализацијата на Серија 6 има смисла имајќи предвид дека ова име има важно историско значење за баварскиот бренд. Најверојатно ќе се базира на новата платформа Neue Klasse, што значи дека ќе биде фокусирана на електрификација.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе

Изненадувачки, некои возачи не го знаат копчето за рециркулација

Читај повеќе