Дали е подобро да купите свежа или замрзната риба?

Рибата треба почесто да се наоѓа на вашето неделно мени. Богата е со протеини и омега-3 масни киселини и има малку заситени масти. Ова е сè што треба да знаете кога купувате риба.

Замрзнувањето на рибата го спречува развојот на бактерии и микроорганизми и го забавува дејството на ензимите кои ги разградуваат мускулите. Деликатните рибини масла брзо се расипуваат, а природните бактерии во нив добро се размножуваат во фрижидер.

Рибата може да се замрзне подобро од другите видови месо бидејќи флексибилните мускулни мембрани не се толку подложни на оштетување од острите кристали од мраз.

Со брзото замрзнување на рибата, штетата предизвикана од мразот е занемарлива, а текстурата и вкусот се речиси идентични со свежо уловената риба.

Сепак, домашните замрзнувачи ќе ги оштетат чувствителните протеини. Значи, свежата риба е секогаш најдобра, инаку купувајте брзо замрзната риба.

Брзо замрзнување риба

Индустриските уреди брзо ги замрзнуваат рибите и го ограничуваат формирањето на ледени кристали. На бродот често се става мраз за да се спречи расипувањето и рибата се замрзнува на приближно -30°C. На брегот, уредите за брзо замрзнување дуваат воздух изладен до -40°C и брзо ги замрзнуваат рибите.

Замрзнување риба дома

Домашните замрзнувачи со мала моќност полека ја замрзнуваат рибата, па така се развиваат ледени кристали. Течноста во рибата е солена мешавина од протеини и минерали. Солта ја намалува точката на мрзнење и дополнително го успорува ладењето и го зголемува оштетувањето на мускулните протеини со бавното ширење на ледените кристали.

Дали може да се подготви замрзната риба?

Подготовката на замрзната риба бара време, но има и некои предности. Печењето замрзната помала риба функционира одлично, но кога се работи за поголеми парчиња или за цела риба, постои можност средината да не се свари, а надворешниот дел да изгори, па најдобро е претходно да ја одмрзнете таквата риба.

Тенки до средно дебели филети, печени замрзнати, може да одговараат на вкусот и текстурата на свежата риба, дури и да ги надминат ако претпочитате крцкава кожа. Ледените кристали полека се одмрзнуваат во рибата и го продолжуваат приготвувањето, но на овој начин можете да ја зарумените кожата без да ја преварите средината.

Remote video URL
Како да препознаете свежа риба?

Свежата риба не може да стои долго, па затоа е корисно да знаете како да ја препознаете. Кога рибата умира, дигестивните ензими продолжуваат да работат, а бактериите кои вообичаено се присутни на рибата почнуваат да го разградуваат месото. Со оглед на тоа што оваа бактерија во рибата добро се размножува на пониски температури, а незаситените масти се осипуваат многу побрзо отколку кај другите животни, најдобро би било рибата да се јаде во рок од една недела од нејзиното ловење.

Кожа и крлушки

Свежата риба ќе има сјајна, метална боја, не темна и не треба да има нерамни или скршени крлушки.

Мирис

Идеален е свеж и малку солен мирис. Избегнувајте риба со непријатен или особено силен мирис на риба.

Очи

Побарајте риба со светли, сјајни, пенливи и испакнати очи, а не млечни и вдлабнати очи.

На допир

Најсвежата риба е цврста и малку еластична на допир, не е тврда, мека или лесно згмечлива.

Жабри

Кај свежата риба, жабрите се влажни, светло-црвени по боја и чисто на изглед, не заматени или лигави.

Remote video URL
Remote video URL

 

Remote video URL

 

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе