Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Многумина од нас го оставаат полначот во штекерот по полнењето на мобилниот уред. Сепак, дали е тоа добра навика?

Експертите наведуваат дека не треба да го оставате полначот во штекер поради неколку причини.

Тие советуваат дека е подобро да го исклучите полначот кога веќе не го користите, а има неколку причини зошто е подобро да го направите ова.

Полначите за телефони кога се во штекер трошат струја. Секако, уредот за полнење најмногу троши енергија кога мобилниот телефон е поврзан на него.

Но, дури и ако полначот е само вклучен и без мобилен телефон, тој троши струја. Во полначите има трансформатор кој го трансформира напонот до потребната јачина. За паметните телефони, тоа е околу пет волти.

Трансформаторот работи дури и кога нема поврзан уред.

Полначот за мобилен телефон кој е секогаш приклучен предизвикува трошоци за електрична енергија што може да се избегнат. Само со полнење на мобилен телефон, според некои пресметки, во текот на годината се трошат во просек по 20 евра струја.

Тоа не звучи многу, но кога постојано се приклучуваат повеќе полначи низ куќата, трошоците се зголемуваат.

Особено е опасно ако полначот е неисправен. Може да се прегрее, зголемувајќи го ризикот од пожар.

Особено треба да бидете внимателни со евтините производи. Колку подолго уредот е поврзан, толку е поголем ризикот нешто да се случи и да го оштети. Неисправните полначи во изминатиот период предизвикаа голем број пожари во приватни домаќинства. Во повеќето случаи станува збор за помали пожари.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе