Дали има последици од користењето секс-играчки?

Порталот Pop Sugar објави интервју со директорката на програмата за женска сексуална медицина при Универзитетот Стенфорд, Леа Милхајзер.

Ако сте загрижени дека ќе имате последици поради пречесто мастурбирање или користење секс-играчки, дишете слободно. Таа тврди дека честата употреба на секс-помагала нема да остави последици.

„Тоа прашање ми е омилено и НЕ, нема штетни последици. Напротив, секс-играчките само го подобруваат сексуалниот живот. Секако, ако користите некое помагало како вибратор или дилдо, секој ден со часови, може вагината да ви стане помалку осетлива, но тоа е само привремено“, ги советува таа жените.

Милхајзер вели дека секс-играчките се одличен начин да ја истражите сопствената интима и сексуалност, без разлика дали ги користите сами или со партнерот, особено за оние жени на кои им е потребно малку повеќе стимулација за да постигнат оргазам.

Играчките дури може да бидат и неопходни за жените кои потешко постигнуваат оргазам, особено по менопауза. Помладите жени, пак, се плашат дека ќе станат зависни од мастурбирање или секс-помагала и дека нема да може да постигнат оргазам без нив.

Милхајзер вели дека тоа е вообичаен страв, но дека не е основан и дека само ќе уживаат повеќе ако користат секс-играчки, се разбира во умерени граници.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Љубов и секс

Ескорт дама открива што најмногу ги пали мажите

Read more

Истражување: Која возрасна група е најсклона кон секс на работа?

Read more

Што значат вашите секс соништа?

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more
 

Магазин

Зошто швајцарското сирење има дупки?

Читај повеќе

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе