Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Колку е навистина поцврст iPhone 12 од моделот iPhone 11? Дали е ова само маркетиншки трик, или навистина е подобрен овој сегмент?

За сите оние што си го поставиле ова прашање и немаат начин да проверат, постои Арон Хо, од YouTube каналот Mobile Reviews Eh.

Ако не го следите неговиот канал, Арон се занимава со тестирање делови од мобилни телефони, за да може да им препорача на своите следачи што е најдобро за нивните уреди. Овојпат, ја реши дилемата околу издржливоста на најновите модели на Apple.

Тој одлучи да го направи тоа со земање мерач на сила, а потоа и мерење колку е потребно за да се скрши куќиштето на телефонот iPhone 11, а потоа и за iPhone 12.

Резултатот е следен: потребни се 352 N за да се пробие куќиштето (т.е. екранот) на iPhone 11. За да се скрши екранот на моделот iPhone 12, потребна е многу поголема сила - дури 443 N.

Би се рекло дека, барем врз основа на овој тест, Apple навистина направи промена во цврстината на куќиштето и дека не станува збор само за обична реклама.

Целиот тест, вклучително и како се снајдоа овие два модела на тестот на издржливост на екранот (гребење со разни алати), можете да го погледнете на следното видео.

Remote video URL
Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Мобилни

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Read more

Motorola го претстави смартфонот Moto E7

Read more

Samsung ги претстави новите смартфони Galaxy A12 и A02s

Read more

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Read more

Гик

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Читај повеќе
  • play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Читај повеќе
  • play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Читај повеќе
  • filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Читај повеќе

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Читај повеќе

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе
  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе