Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Оризот од цело зрно е цело зрно, што значи дека содржи три дела од зрното: трици богати со влакна, хранливи микроб и ендосперм богат со јаглехидрати.

Сето ова го прави оризот од цело зрно вреден додаток на урамнотежена исхрана бидејќи нуди хранливи материи и го промовира целокупното здравје.

Диететичарката Мелиса Митри откри како редовното консумирање на кафеав ориз може да влијае на телото и истакна дека овој вид ориз можеби не е за секого.

„Некои луѓе со тешка алергија на глутен треба да бидат внимателни колкави количества јадат“, посочува таа.

„Во споредба со белиот ориз, кафеавиот ориз има повеќе влакна, хранлива материја од која повеќето луѓе не внесуваат доволно“, тврди Митри.

Една чаша кафеав ориз содржи околу три грама влакна, во споредба со 0,5 до еден грам влакна по чаша бел ориз. Оваа количина може да помогне да се зголеми внесот на влакна со јадење овошје, зеленчук и други цели зрна.

Диететичарката истакнува дека „конзумирањето повеќе влакна е поврзано со здраво варење, регулација на тежината, подобрена контрола на шеќерот во крвта, намалување на холестеролот, превенција од рак и друго.

Замената на белиот со ориз од цело зрно е лесен начин да го зголемите дневниот внес на влакна.

Кафеавиот ориз е богат со антиоксиданси, моќни соединенија кои ги штитат клетките од оштетување и можат да го поддржат здравото стареење.

„Овие антиоксиданси му помагаат на телото да се одбрани од несакани токсини и го намалуваат ризикот од оксидативен стрес“, истакнува Митри.

Таа додава дека јадењето цели зрна, како кафеав ориз, киноа, овес и леб од цели зрна, може да ви помогне да добиете низа антиоксиданси за оптимално здравје.

Студија од 2021 година покажа дека луѓето кои јаделе повеќе цели зрна, како што е кафеав ориз, тежат помалку од оние кои јаделе помалку.

„Бидејќи кафеавиот ориз е цело зрно, тој е хранлив и богат со влакна и може да ве држи сити со часови. Јадењето кафеав ориз може да ви помогне да останете во калориски дефицит ако слабеете“, објаснува таа.

Кафеавиот ориз содржи „влакна кои го забавуваат ослободувањето на шеќер во крвта и ја намалуваат количината на вкупните јаглехидрати кои се апсорбираат. Ова може да доведе до помалку скокови на шеќерот во крвта и подобро целокупно управување со нивото на шеќер.

Замената на рафинираните јаглехидрати како бел ориз и тестенини со кафеав ориз може да помогне ако се обидувате подобро да го контролирате шеќерот во крвта“, истакнува диететичарката.

Може да имате алергиска реакција ако имате целијакија

Оние кои боледуваат од целијакија може да имаат проблеми со варењето на кафеавиот ориз.

„Иако кафеавиот ориз е без глутен, тој содржи орзенин, растителната протеинска компонента на глутенот. Луѓето со целијакија ретко ќе имаат алергиска реакција, но сепак постои одреден ризик“, објаснува таа.

Несаканите ефекти се гастроинтестинални непријатности, болки во зглобовите или осип на кожата.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Здравје

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Read more

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе