Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Нова студија спроведена од медицински истражувачи од Кина и Бразил собра податоци од повеќе од 13.000 испитаници. Студијата ќе биде објавена во Меѓународниот зборник за истражување витамини и нутриционистички вредности.

Истражувачите заклучија дека колку повеќе човек консумира кафе, толку е поголема шансата да има недостаток на витамин Д. Во резимето на студијата, авторите јасно наведуваат: „Високото ниво на внес на кофеин е поврзано со недостаток на витамин Д кај американската популација“.

Важно е да се напомене дека истражувачите пишуваат дека понатамошните истражувања ќе можат јасно да одредат дали и до кој степен кофеинот директно предизвикува недостаток на витамин Д.

Друго прашање што останува отворено е како кофеинот влијае на витаминот Д кај постарите лица, имајќи предвид дека податоците собрани во студијата се собрани од луѓе на возраст од 30 до 47 години.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Здравје

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Read more

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе