УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на еврото. Португалците славеа со 3:0 и со максимални шест бода го освоија првото место на коло пред крајот на групната фаза и настапот во осминафиналето.

Сепак, освен одличната игра на Португалија, овој меч во Дортмунд го одбележа и неверојатно лошата организација на управата. Дури пет пати во текот на натпреварот, навивачи влегуваа на теренот за да дојдат до Кристијано Роналдо и да направат селфи со него.

Секако, според правилата на УЕФА, секој од овие упади не беше прикажан за време на преносот, но според реакциите од трибините, навивачите беа многу вознемирени поради егзибициите на оние кои во второто полувреме постојано го прекинуваа натпреварот и нарушувајќи го ритамот на натпреварот.

Тоа особено ги изнервира турските навивачи чиј тим убедливо губеше на теренот.

Што се однесува до стјуардите, тие имаа уште малку трпение во првите три упади, но во последниот ја сменија силата и грубо го изведоа натрапникот надвор од стадионот.

Мартинес: Може да биде полошо во иднина

Селекторот на Португалија, Роберто Мартинес ги коментираше упадите на навивачите по натпреварот.

„Ова е причина за загриженост. Денеска намерите на навивачите беа добри. Сите ги сакаме навивачите кои препознаваат ѕвезди и икони, но мора да разберете дека може да дојде момент кога тие ќе имаат лоши намери. Мораме да бидеме внимателни, тоа не би требало да се случува, сепак има многу обезбедување. Треба да испратиме порака до навивачите бидејќи тоа не е во ред. Може да биде уште полошо во иднина. Не е добро играчите да бидат така експонирани на теренот“, изјави Мартинес.

Првиот навивач кој се проби на теренот беше дете и Роналдо се фотографираше со него, но една од најголемите ѕвезди ја изнервира трет упад во моментот кога се подготвуваше за ривалскиот корнер, додека го оттурна петтиот навивач.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Фудбал

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Read more

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Read more

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Read more

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Read more
 

Спорт

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Читај повеќе

Мората се сели во Милан

Читај повеќе

Во Баскија осамна порака за предавство на Ојарзабал и Мерино

Читај повеќе