Дали ќе ја решите загатката што Илон Маск ја поставува на интервјуата за работа?

На интервју за работа, Илон Маск често им поставува на кандидатите необични прашања, но и загатки.

Според книгата „Elon Musk: Tesla, Space X and the Search for a Fantastic Future“, на новинарката Ашели Венс, Маск наводно им ја поставува својата омилена загатка на потенцијалните вработени за да ги фати неподготвени.

„Стоите на површината на Земјата. Одите една милја на југ, една милја на запад и една милја на север. Стигнавте до местото од каде што тргнавте. Каде сте?“, гласи загатката што Маск им ја поставува на кандидатите на интервју за работа во неговите компании.

Загатката всушност има повеќе одговори, според Popular Mechanics. Првиот одговор е Северниот Пол. Ако ги следите чекорите во логичкиот проблем, движејќи се на југ, запад и север, ќе создадете триаголна патека што води назад кон Северниот Пол. Вториот одговор е Јужниот Пол.

Замислете круг со обем од една милја што го има Јужниот Пол во центарот. Ако одите една милја северно од овој круг, ќе патувате една милја јужно, една милја западно околу кругот, а потоа една милја северно назад до вашата почетна точка.

Иако прашањето е комплицирано, кандидатите не биле премногу строго оценувани врз основа на нивните одговори. Тоа е повеќе начин да се испита начинот на кој кандидатите пристапуваат кон решавање на проблемите.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Чек дис аут

Во Русија претставено робот куче вооружено со минофрлач

Read more

Со формула по чешки автопат се тркал до Германија

Read more

Моментот кога канадски политичар проголта пчела во текот на говор

Read more

Најскапата пица во светот чини над 8 илјади евра и се прави во Салерно

Read more
 

Магазин

Колку пати може да се користи истиот брич?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сакате тенок струк и цврст задник: 10 минути домашен тренинг за секој ден

Читај повеќе

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе