Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Понекогаш се чини дека сексуалниот однос е завршен пред да започне, а понекогаш трае вечно.

Д-р Брендан Зич од Универзитетот во Квинсленд вели дека должината зависи од голем број фактори.

Тој и неговиот тим спровеле истражување на повеќе од 500 парови ширум светот за да го одредат просечното времетраење на сексуалниот однос, а потоа земале предвид и други фактори, како на пример дали мажот носел кондом.

За време на истражувањето била користена стоперка, а она што ги изненадило е што многу интимни врски траеле само 33 секунди, додека понекогаш траеле и над 40 минути.

Тешко е да се одреди точното времетраење на интимниот однос што би важело за секој пар, но со собирање на сите резултати можеме да процениме дека самата пенетрација во просек трае околу 5 минути.

Спротивно на она што многумина мислат, научниците заклучиле дека употребата на кондоми не влијае на издржливоста на мажот. Но, тие докажаа дека интимниот однос под дејство на алкохол трае подолго, но го попречува постигнувањето на оргазам.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Љубов и секс

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Read more

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more
 

Магазин

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе