Дали луѓето би можеле да трчаат со брзина на гепард?

Зошто гепардите можат да трчаат толку брзо? Дали би можеле луѓето да бидат толку брзи? Биологот со специјализација за гепарди Адриен Крозие и ортопедскиот хирург д-р Крис Рејнор објаснуваат зошто гепардите се толку брзи и зошто луѓето се релативно ограничени.

Крозие е биолог и менаџер на репродуктивната и истражувачка програма за гепарди на Институтот за конзервациона биоилогија при Смитсонијан (SCBI). SCBI игра водечка улога во глобалните напори на Смитсонијан да ги спаси животните од дивиот свет од истребување и да ги обучи идните генерации на заштитници на животната средина.

реклама

Чек дис аут

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Read more

Дали миленичињата навистина гледаат ТВ?

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Жените кои го променија светот

Read more
play_arrow

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Топ 10 нивоа од игри со најреалистична графика

Read more
play_arrow

Што се случува со вашето тело ако вежбате премногу?

Read more
play_arrow

Етна со црна пепел ги покри околните гратчиња

Read more
play_arrow

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Read more
play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Read more
play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Read more
play_arrow

30-минутни вежби за затегнати нозе

Read more
play_arrow

10 работи во кои гејмерите лажно веруваат

Read more
play_arrow

7 фудбалски клубови кои пандемијата најтешко ги погоди

Read more