Апликацијата ја нема на новиот Windows 11

Дали Microsoft го „уби“ Skype?

Главната вест за Windows 11 е за тоа каде Microsoft го гледа компјутерскиот свет во следните неколку години, но исто толку е и за приказната за подемот и падот на Skype.

Апликацијата беше преземена за 8,5 милијарди долари пред една деценија и пред пет години Skype беше големо име во полето на интернет повиците и видеозаписите. Microsoft го интегрира во Windows 10.

Сега, по пандемиската година во која луѓето го користеа компјутерот за комуникација преку глас и видео повеќе од кога било порано, Skype никаде го немаше во презентацијата или материјалите за Windows 11. Наместо тоа, Microsoft Teams доби видно место во новиот task bar што е централно позициониран, како подлабока интеграција во Windows.

URL

Сега, ако сакате да користите Skype, ќе мора да го најдете во Microsoft Store, како и секоја друга апликација. Портпарол на компанијата за The Verge изјави: „Апликацијата Skype сега е достапна за бесплатно преземање само преку Microsoft Store “.

Можете да видите колку нагло падна Skype во текот на изминатата година кога ќе размислите кои други апликации ќе ги вклучи Windows 11 во пакетот. Skype им се придружува на OneNote, Paint 3D и 3D Viewer, апликациите што повеќе нема да се испорачуваат со оперативниот систем.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Софтвер

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Read more

Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Read more

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе