Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Во Германија, дискусијата за ограничувањата на брзината на автопатот, односно деловите на германските автопати каде што нема ограничувања на брзината, никогаш не престана.

Полицискиот синдикат (GdP) бара ограничување на брзината на автопатите од 100 км/час. Со ова, како што велат, сакаат да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и да ја заштитат животната средина и климата. Во заедничката изјава потпишана од голем број други здруженија (Здружение за помош на жртвите од сообраќајни незгоди, Алијанса за зачувување на природата...) се наведуваат следните аргументи:

„Поради намалената брзина се намалува потрошувачката, а со тоа и емисиите на штетни материи од возилото - ова служи како мерка за заштита на климата. Различни студии покажаа дека забавувањето на сообраќајот доведува до значително намалување на сообраќајните несреќи со смртни случаи и тешко повредени патници“.

Ги обвинуваат електричните автомобили

Претседателот на полицискиот синдикат во Северна Рајна Вестфалија, Микаел Мертенс, тврди дека ограничувањето на брзината на автопатите е неопходно поради зголемениот број на електрични автомобили.

Електричните возила не можат да се движат со брзини над 130 км/час без драматично скратување на опсегот. Поради ова, возачите возат со брзина помала од дозволената, а тоа, според полицискиот синдикат, доведува до опасни сообраќајни ситуации, односно до судир на многу побрзи автомобили и оние кои штедат струја со возење, на пример, 100 км/час.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе