Дали постои љубов на прв поглед?

Прашањето за љубов на прв поглед се отвора често и има различни мислења за тоа што всушност претставува таа хемија меѓу луѓето.

Психолози од Универзитетот Гронинген во Холандија го истражувале овој феномен што најчесто се поврзува со романтичните комедии.

Разочарувачката вест за романтичарите е заклучокот на научниците дека она што луѓето го сметаат за љубов на прв поглед е само многу силна физичка привлечност.

Истражувањето било спроведено на 396 испитаници, од кои 60% биле жени, повеќето од нив хетеросексуални, а големо мнозинство студенти од Германија и Холандија.

На учесниците преку онлајн анкети им биле поставувани прашања во врска со нивната актуелна љубовна врска (ако ја имале), а потоа им биле покажувани фотографии на странци чија привлечност требало да ја оценат.

Испитаниците имале задача да ги истакнат сите чувства поврзани со љубов, како сексуална привлечност, интимност, страст, посветеност и ерос, кои биле мерени со изјави како „чувствувам како да сме судени еден за друг“.

Испитаниците исто така одговарале на прашања дали некогаш почувствувале љубов на прв поглед.

Потоа биле спроведувани и други истражувања, што вклучуваат кратко запознавање,при што учесниците имале можност да поминат 20 до 90 минути запознавајќи се.

Научниците потоа им поставувале прашања во врска со нивните потенцијални партнери.

Земајќи ги предвид резултатите од сите испитувања, 32 учесници (од кои поголемиот дел мажи) одговориле дека 49 пати почувствувале љубов на прв поглед. Меѓутоа, се работи за силна физичка привлечност, со оглед на тоа дека скалата на привлечност се состоела од 5 степени, а девет одовори се преклопувале.

Тоа не било случај со кратките запознавања каде немало обострано признавање на љубов на прв поглед.

„Нашите резултати покажаа дека чувството на љубов на прв поглед на реален состанок не личи ни на стравствена љубов, ни на љубов воопшто“, велат научниците.

Тие сметаат дека она што ние мислиме дека е љубов на прв поглед е само силна првична привлечност што некои ја карактеризираат како љубов, или ретроспективно или во самиот момент на прв поглед.

Интересен факт е тоа што испитаниците кои биле во врска додека траело истражувањето и верувале дека се заљубиле во нивните партнери на прв поглед, покажале повисоко ниво на страст во нивните врски во споредба со оние кои не рекле дека се работело за љубов на прв поглед.

Треба да се напомене дека сите ситуации во истражувањето биле создадени во вештачки услови и не биле реални ситуации. Тоа може да им ја врати надежта на романтичарите кои веруваат дека љубов на прв поглед постои и ќе им се случи.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Љубов и секс

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Read more

Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Read more

Најлошите љубовни комбинации во хороскопот (прв дел)

Read more

Паровите во просек водат љубов помалку од 2 минути, за тоа се „виновни“ мажите

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе