Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Вчера Камала Харис положи заклетва и стана првата жена потпретседател во историјата на САД.

Иако гласачите бираа помеѓу Доналд Трамп и Џо Бајден, слободно може да се каже дека Камала Харис и Бајден заедно, рамо до рамо, победија на претседателските избори во САД, одржани во ноември 2020 година.

Сепак, фановите на легендарната анимирана ТВ-серија „Симпсонови“ (The Simpsons) се убедени дека судбината на новиот потпретседател на Америка била предодредена уште пред изборите.

Серијата немаше анимирана верзија на Камала Харис, која работеше со претседателот, но во 2000 година се појави епизода со наслов „Барт кон иднината“ (Bart To The Future), во која Лиса стана првата жена претседател на САД по владеењето на Доналд Трамп.

Имено, обожавателите велат дека фактот дека Камала Харис е првата жена некогаш именувана на позицијата потпретседател во САД е пресвртница која не се разликува премногу од она што го замислуваа „Симпсонови“ пред 21 година и дека, како во епизодата, нејзиниот мандат започнува откако заврши владеењето на Трамп.

Сепак, нејзиниот моден избор за вчерашната свечена инаугурацијата беше она што навистина ги натера луѓето да се прашуваат дали „Симпсонови“ сепак предвидоа сѐ?

Новата потпретседателка на Америка на церемонијата носеше сино-виолетов капут и бисерен ѓердан - во 2000 година, креаторите на „Симпсонови“ ја покажаа Лиса облечена во истата модна комбинација.

Твитерџиите веднаш ја истакнаа неверојатната сличност, а некои се прашуваа дали Камала Харис се инспирирала од Лиса во серијата.

URL
URL
URL
URL
URL
URL

Секако, можно е и креаторите на „Симпсонови“, и Камала Харис едноставно да ја сметаат виолетовата за соодветна боја за ваков важен настан, но имајќи предвид колку работи предвидела серијата досега, не треба да се исклучи ниту една можност.

Креаторите на „Симпсонови“ го предвидоа Трамп како претседател на САД, ширењето на вирусот ебола, паметните телефони, настапот на Лејди Гага на Супербоул…

Remote video URL
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Филм & ТВ

Во април ќе се снима специјалната епизода на „Friends“

Read more

Топ 20 филмски парови со најлоша хемија

Read more

Толку убавина на едно место: Кои актери ќе ги видиме во „The Gray Man“?

Read more

Најдобриот психолошки трилер на сите времиња

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Во април ќе се снима специјалната епизода на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 филмски парови со најлоша хемија

Читај повеќе

Толку убавина на едно место: Кои актери ќе ги видиме во „The Gray Man“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Црквата реагира на „сатанистичката“ песна за Евровизија на Кипар

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот психолошки трилер на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Harry Potter & The Sorcerer's Stone“

Читај повеќе

Скот Купер и Кристијан Бејл работат на нов филм

Читај повеќе

„The Queen’s Gambit“ нема да добие втора сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Актерот Џамил Френч ненадејно почина на 29 години

Читај повеќе