Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Ако отсекогаш сте посакувале да станете агент на истражна служба како ФБИ, сигурно знаете дека има бројни критериуми кои треба да ги исполнувате.

Еден од нив е тестот за физичка подготвеност кој покажува дали кандидатот е подготвен да одговори и на физичките задачи кои се дел од оваа професија.

„Животите на колегите и оние кои ги штитат можеби ќе зависи од вашиот капацитет за трчање на долги патеки, да пукате во движење, без разлика на позицијата“, изјави во 2015 година за The New York Times Џејмс Коми, тогашен директор на Федералното истражно биро на САД.

Дали го имате она што е потребно за извршување на оваа работа во поглед на физичката спремност?

Апликацијата FBI FitTest ќе го даде одговорот. Според оваа апликација, ќе треба да направите 58 стомачни вежби за 1 минута, да истрчате 400 метри за 41 секунда, да направите 71 склек, да истрчате 2,4 километри за помалку од 9 минути и да направите најмалку 20 кревања на шипка. Меѓу секој сет вежби се дозволени паузи од по 5 минути.

Оние кои ќе ги задоволат овие критериуми добиваат 50 поени, а за да влезат на „списокот за увид“ треба да имаат најмалку 12 бодови.

„Овие информации се прибираат само во вашиот телефон, не ги подготвува ФБИ, не се пријава за работа, туку само занимливост за љубопитните фит луѓе“, стои во описот на апликацијата.

Тагови
реклама
Опасно по живот: Егзотична дестинација во која пропадна туризмот

Опасно по живот: Егзотична дестинација во која пропадна туризмот

Read more
Македонскиот пасош 36. во светот

Македонскиот пасош 36. во светот

Read more
Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

Read more

Боб Дилан ќе издаде нов албум, прв по осум години

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе