Дали утринскиот секс е подобар од ноќниот?

Експертите велат дека има научни причини зошто утринскиот секс може да биде подобар од ноќниот, барем за некои луѓе.

Нивоата на тестостерон кај мажите се обновуваат во текот на ноќта и затоа имаат тенденција да бидат највисоки наутро и најниски навечер.

„За време на спиењето се создава тестостерон за следниот ден. По будењето има најголема концентрација на овој хормон во крвта, покрај зголемувањето на кортизолот. Оваа комбинација е поволна за физички активности, без разлика дали се работи за секс или тренинг“, изјави Алиса Вити, автор на книгата „In The Flo“.

Зголеменото ниво на тестостерон наутро го зголемува либидото и гарантира подобра ерекција. Според сексуалниот терапевт Џеса Цимерман, нивото на естроген кај жените е исто така повисоко наутро. Затоа, постои зголемување на протокот на крв во вагината.

Тоа значи дека женските тела се „подготвуваат“ за секс за време на спиењето. Повеќе вагинален проток на крв и влажност ќе им дадат поголема чувствителност и задоволство.

Сепак, тие забележуваат дека жените се повеќе заинтересирани за секс во првата половина од менструалниот циклус (за време на фоликуларната и овулаторната фаза), додека во втората половина (за време на лутеалната и менструалната фаза) нивото на кортизол се намалува, па затоа не копнеат за интимни врски толку многу.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Љубов и секс

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Read more

Зошто жените кои се сингл подолго време се посреќни во животот?

Read more

Секс за мрзи: Позата „лежечки полицаец“ гарантира интензивни оргазми

Read more

7 знаци дека форсирате врска од која нема да бидне ништо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе