Дали ви снемува меморија? Избришете ги овие апликации од мобилниот

Скоро сите имаме некои работи во нашите мобилни телефони кои веќе не ни се потребни. Само погледнете колку идентични слики имате во галеријата од камерата.

Но, постојат некои работи што треба да ги отстраните за да го исчистите вашиот мобилен телефон. Кога сакате да го исчистите вашиот уред, најдобро е да започнете од апликациите.

Има пет апликации што треба да ги отстраните од вашиот мобилен телефон.

Апликации за скенирање QR код

Овие апликации ви дозволуваат да фотографирате или скенирате QR-код, по што уредот ве пренасочува на одредена страница. Апликациите од овој тип станаа особено популарни за време на пандемијата, бидејќи многу кафулиња и ресторани ги напуштија традиционалните менија за да ги ограничат блиските контакти.

Апликации за скенирање

Овие апликации обично се користат кога треба да скенирате некои документи. Но, веќе не мора да ги инсталирате овие апликации на вашиот мобилен телефон бидејќи повеќето нови уреди веќе ги имаат автоматски вградени овие карактеристики. Можете лесно да скенирате документи преку апликацијата Google Drive или камерата на вашиот уред.

Facebook

Ако ви снема меморија на уредот, можете да ја деинсталирате апликацијата Facebook. Имено, оваа апликација зафаќа огромна меморија, особено ако ја имате инсталирано подолго време. Дури и само прелистување на тајмлајнот додава привремени и зачувани датотеки на уредот. Една опција е да го деинсталирате Facebook и повторно да го преземете, но тоа е само привремено решение. Друга опција е да ја деинсталирате апликацијата, па да пристапувате до Facebook по потреба преку прелистувач.

Светилка

Овие апликации порано беа исклучително популарни, но денес паметните телефони ја вградуваат оваа опција автоматски, па тогаш таквите апликации само непотребно зафаќаат меморија.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе