Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

На старите Египќани болестите не им биле непознати, а истражувањата покажале дека тие страдале од низа заразни болести, вклучувајќи сипаници, туберкулоза и лепра.

На пример, Рамзес V, четвртиот фараон од 20-та египетска династија, заболел од сипаници, за што сведочат лузните од сипаници на неговото мумифицирано тело.

Иако Светската здравствена организација (СЗО) официјално прогласи дека сипаницата е искоренета во светот во 1980 година, дали е можно илјадници години подоцна новооткриените мумии да испуштаат сипаници или која било друга болест од нивните тела?

Пирс Мичел, директор на Лабораторијата за антички паразити на Универзитетот во Кембриџ и виш научен соработник во Одделот за археологија, рече дека тоа е многу малку веројатно.

„Повеќето видови паразити умираат во рок од една или две години“ без жив домаќин на кој ќе се закачат, изјави Мичел за Live Science. „Ако чекате повеќе од 10 години, сè е мртво.“

На пример, вирусите на мали сипаници како мали сипаници можат да се репродуцираат само во клетките на живиот домаќин, според Националниот центар за биотехнолошки информации на Националниот институт за здравје (NIH). Бактериите кои предизвикуваат туберкулоза и лепра, исто така, бараат од живите домаќини да преживеат, според NIH.

Сепак, сипаниците се пренесуваат преку контакт од човек на човек, додека туберкулозата и лепрата обично патуваат преку капки од носот и устата, обично преку кивање или кашлање, според NIH.

Во случај на лепра, потребно е продолжено изложување на некој што е болен за таа да се прошири. Тоа е затоа што двата типа на бактерии кои ја предизвикуваат болеста, познати како Mycobacterium leprae и Mycobacterium lepromatosis, се размножуваат бавно, според Центрите за контрола и превенција на болести (CDC).

Друг фактор што ја намалува веројатноста некој да се разболи од мумија е деградацијата на ДНК со текот на времето.

„Со анализа, можете да откриете дека сите парчиња ДНК во овие паразити се прилично кратки. Наместо да бидат убави, долги, здрави нишки на ДНК, тие се долги само од 50 до 100 базни парови. Нема начин ништо да биде одржливо откако ќе се распадне ДНК - ништо не се буди“, рече Мичел.

Сепак, некои паразитски цревни црви, кои се шират преку измет, живеат подолго од другите организми и не на сите им требаат живи домаќини за да преживеат. Сепак, и тие не се голема причина за загриженост.

„Може да бидат многу посериозни и може да траат неколку месеци, понекогаш и неколку години, но ниту еден од нив нема да трае илјадници години. Огромното мнозинство паразити умираат кога домаќинот ќе умре бидејќи немаат начин да преживеат“, рече Мичел.

Дури и ако некој од тие древни организми би бил сè уште жив и активен, маските, ракавиците и другата заштитна опрема што ја носат истражувачите за да спречат контаминација од мумиите, исто така, би ги спречиле да се заразат или да шират патогени.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Наука

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Read more

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Read more

Најстариот пештерски цртеж откриен во Индонезија

Read more

Што е квантна технологија? 6 примери од секојдневниот живот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе