Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Нашиот Сончев Систем е прилично интензивно место. Има милиони објекти кои се движат наоколу, од планети, до месечини, до комети и астероиди, а секоја година откриваме се повеќе објекти (обично мали астероиди или брзи комети) на кои Сончевиот Систем им е дом.

Астрономите пронајдоа осум големи планети до 1846 година, но тоа не нè  спречува да бараме повеќе.

Во изминатите 100 години, пронајдовме помали далечни тела кои ги нарекуваме џуџести планети, како што сега го класифицираме Плутон.

Откривањето на некои од овие џуџести планети ни даде причина да веруваме дека нешто друго може да демне во периферијата на Сончевиот Систем.

Дали е можно да постои деветта планета?

Има добра причина зошто астрономите поминуваат стотици часови обидувајќи се да ја лоцираат деветтата планета, позната и како „Планета Девет“ или „Планета Икс“. И тоа е затоа што сончевиот систем каков што го знаеме навистина нема смисла без него, пишува Science Alert.

Секој објект во нашиот Сончев Систем орбитира околу сонцето. Некои се движат брзо, а некои бавно, но сите се движат според законите на гравитацијата.

Колку е нешто потешко, толку повеќе има гравитација, а гравитацијата на планетата е толку голема што влијае на тоа како работите се движат околу неа.

Ова е она што ние го нарекуваме „гравитациона сила“. Земјината гравитациона сила е она што држи сè на земјата.

Исто така, нашето Сонце ја има најголемата гравитациона сила од кој било објект во Сончевиот Систем, и во основа ова е причината зошто планетите орбитираат околу него.

Преку нашето разбирање на гравитационата сила, ја добиваме нашата најголема трага за можна Планета Икс.

Неочекувани однесувања

Кога гледаме во навистина далечни објекти, како што се џуџестите планети зад Плутон, откриваме дека нивните орбити се малку неочекувани.

Тие се движат во многу големи елиптични орбити, се групирани заедно и постојат под агол во споредба со остатокот од Сончевиот Систем.

Кога астрономите користеа компјутери за да ги моделираат гравитационите сили потребни за овие објекти да се движат вака, тие открија дека за тоа ќе биде потребна планета најмалку десет пати поголема од Земјата.

Тоа е прилично возбудливо откритие, но сите се прашуваат - каде е таа планета?

Научниците ширум светот со години трагаат по видливи докази за Планета Икс.

Врз основа на компјутерски модели, се проценува дека Планета Икс е најмалку 20 пати подалеку од Сонцето отколку Нептун.

Научниците се обидуваат да го откријат барајќи сончева светлина што може да ја рефлектира, исто како што Месечината сјае ноќе од рефлектираната сончева светлина.

Меѓутоа, бидејќи Планета Икс е толку далеку од Сонцето, се очекува да биде многу слаба и тешко да се види дури и со најдобрите телескопи на Земјата.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Наука

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Read more

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Read more
 

Гик

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе