Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Две органски соединенија неопходни за живите организми, пронајдени во примероците од астероидот Рјугу, ја поддржуваат теоријата дека некои состојки клучни за појавата на живот на Земјата пристигнале во карпите од вселената пред милијарди години.

Научниците во вторникот објавија дека откриле урацил и ниацин во карпите земени од две локации на Рјугу од сондата Hayabusa2 на јапонската вселенска агенција во 2019 година. Урацилот е еден од хемиските градбени блокови кои ја сочинуваат РНК, молекулата која носи инструкции за создавање и функционирање на живите организми.

Ниацинот, наречен и витамин Б3 или никотинска киселина, е од суштинско значење за метаболизмот на живите организми и е откриен во истите примероци.

Темносиви честички

Примероците од Рјугу, кои изгледаа како темносиви честички, беа транспортирани на 250 милиони километри патување назад до Земјата и вратени на површината на нашата планета во запечатена капсула, која слета на австралиска почва во 2020 година и беше испратена во Јапонија за понатамошна анализа.

Научниците долго размислувале за тоа кои услови биле неопходни за појава на живот по формирањето на Земјата пред приближно 4,5 милијарди години. Новите откритија одлично се вклопуваат со хипотезата според која молекулите на живиот свет пристигнале на Земјата во рана фаза преку комети или астероиди кои носат соединенија кои го отвориле патот за првите живи организми - микробите.

Научниците претходно открија клучни органски молекули во метеоритите богати со јаглерод пронајдени на Земјата. Но, се наметна прашањето дали овие вселенски карпи биле контаминирани по падот на Земјата поради изложеноста на животната средина на Земјата.

URL
„Клучно откритие“

„Нашето клучно откритие е дека урацилот и ниацинот, обајцата од биолошко значење, се навистина присутни во вонземски средини и можеби пристигнале на ‘младата Земја’ како составни делови на астероиди и метеорити. Веруваме дека тие одиграле улога во еволуцијата на пребиотици на Земјата, како и во потеклото на првиот живот“, рече астрохемичарот Јасухиро Оба од Универзитетот Хокаидо во Јапонија, главен автор на студијата објавена во вторникот во списанието Nature Communications.

„Овие молекули на Рјугу беа пронајдени во недопрена вонземска средина“, рече Оба, додавајќи: „Веднаш беа земени примероци од астероидот Рјугу и вратени на Земјата и завршија во лаборатории без претходен контакт со копнени загадувачи“.

Органскиот астрохемичар и ко-автор на студијата Јошинори Такано од Јапонската агенција за морска и земјина наука и технологија (JAMSTEC) рече дека со нетрпение ги очекува резултатите од анализата на примероците што ќе бидат вратени на Земјата во септември од друг астероид, Бену.

Американската вселенска агенција НАСА собра примероци од тој астероид како дел од мисијата OSIRIS-REx во 2020 година.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Наука

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Read more

Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Read more

Најголемите езера во светот драстично се намалуваат

Read more

Опаѓа бројот на речиси половина од животинските видови во светот

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе