Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

USB стиковите, како и другите уреди, имаат свој рок на траење, односно има ограничен век пред овие уреди да ги оштетат нашите податоци.

Овие уреди се дел од нашиот секојдневен живот повеќе од 20 години и значително ја подобрија ефикасноста на префрлање на повеќе датотеки од една локација на друга и генерално служат како опција за складирање податоци.

Она што е важно да се истакне е дека не постои точен период кој ќе го одреди времетраењето на овие уреди. Голем број фактори одредуваат колку долго ќе трае USB стикот. Има поголема шанса да го изгубите или да се скрши. Сепак, постојат некои други фактори.

Како што се очекуваше, почестото користење на уредот може да го скрати неговиот целокупен „животен век“. Повеќето USB стикови може да одат од 10.000 до еден милион употреби пред податоците да почнат да се расипуваат. Затоа, постои мала шанса да доживеете расипување на USB уредот.

Вистинската физичка старост на уредот не е толку важна како бројот на пати што се користи. Повеќето производители проценуваат дека нивните уреди ќе траат 10 години, но веројатно би можеле да траат подолго доколку добро се грижите за нив.

Покрај тоа, еден од факторите што може да го скрати животниот век на овие уреди е корисничка грешка на внатрешните компоненти. Една од најчестите грешки се случува при исклучување на USB од друг уред, откако ќе престанете да го користите. Многу е важно прво да го извадите USB-то преку програма на вашиот компјутер пред физички да го отстраните.

Важно е да се обрне внимание на можноста за дефект на конекторот или електричен дефект. Ако има некакво оштетување на конекторот, компјутерот нема да го препознае USB-то. Сепак, овој тип на дефект може да се поправи, додека електричен дефект не е. Тоа се случува ако дојде до ненадеен наплив на струја во уредот.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Хардвер

Meta и LG подготвуваат VR слушалки за 2025 година

Read more

На што треба да внимавате кога купувате нов лаптоп?

Read more

DJI ја претстави камерата Osmo Action 4 со поголем сензор и подобра стабилизација

Read more

Ново откритие ветува - батериите на телефоните ќе траат подолго

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе