Дали знаете што сѐ може да направи вашиот автомобил?

Неодамнешната студија на J. D. Power покажа дека многу сопственици на нови автомобили не покажуваат заинтерересираност да користат некои од новите технологии во автомобилот.

Американскиот индекс за технолошко искуство (TKSI) открива дека за повеќе од една од три напредни технологии кај новите автомобили, помалку од половина од сопствениците ја користеле таа технологија во првите 90 дена откако станале сопственици на автомобилот.

Всушност, 61 процент од испитаниците рекле дека никогаш не користеле технологија за дигитално купување во возилата, и дека 51 проценти одговориле дека немаат потреба од тоа.

Студијата покажа дека работи како дигитални огледала и камери за гледање се едни од најбараните парчиња технологија што се наоѓаат во новите автомобили, пишува Auto Magazine.

Од друга страна, технологиите за управување со движењата во внатрешноста создаваат проблеми, при што сопствениците пријавиле 41 проблем на 100 возила.

За споредба, технологијата на „возење со една педала“ на некои електрични возила доби многу високо ниво на задоволство, а сопствениците пријавија само 8 проблеми на 100 возила.

Tesla неофицијално го има највисоката оцена во студијата, добивајќи индекс за иновација од 668 на скала од 1.000 поени, но бидејќи производителот на автомобили не дава можност J. D. Power да испита сопственици во 15 избрани американски држави, резултат не е официјален.

Како таков, корејскиот премиум бренд Genesis е генерално највисоко рангиран во премиум сегментот со рејтинг од 634.

Зад него се Cadillac со 551, Volvo со 550, BMW со 545 и Mercedes-Benz со 523.

Hyundai го доби најдобриот рејтинг меѓу масовните автомобили со резултат 519, ставајќи го пред Kia со 510, Nissan со 502, Subaru со 499 и GMC со 498.

Студијата на американскиот J. D. Power Technology Experience Index се базира на одговори од 110.827 сопственици на 2.021 возила тестирани по 90 дена сопственост.

Студијата го зема предвид нивото на усвојување на нови технологии за секој бренд и успех во примената. Исто така, се испитува колку сопствениците ја сакаат технологијата и колку проблеми имаат кога ја користат.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Авто новости

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Read more

Suziki го претстави новиот S-Cross

Read more

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Read more

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Read more
 

Автомобили

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
  • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да запрете автомобил на автопат кога возачот се онесвестил?

Читај повеќе

Тјунираната Opel Insignia сега е помоќна и поагресивна

Читај повеќе

Купувате половен автомобил? Ова се знаците дека возилото било удрено

Читај повеќе

Зошто е важно да ги чистите паднатите лисја врз автомобилот?

Читај повеќе