Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Одлични вести ни доаѓаат од Луксембург: Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје, соопшти Одбојкарска федерација на Македонија.

Откако лани имаа успешно деби на европските првенства, целта на македонските одбојкари е да остварат постојаност во учествата на континенталните собири. Шансата за тоа се зголемува со оглед дека нашиот главен конкурент во групата го откажа настапот во јануарските квалификации за претстојниот собир во септември 2021.

Поради ковид-ограничувањата, Данска нема да игра, па нашата селекција ќе се надмудрува со Турција и со Босна и Херцеговина за европска виза. Тоа е добра перспектива, ако се знае дека македонскиот национален тим е 49-та светска сила според актуелната ранг-листа на ФИВБ, а ЦЕВ го задржа форматот според којшто ќе бидат одредени 24-те репрезентации коишто ќе играат на шампиoнатот во Полска, во Чешка, во Естонија и во Финска.

Првопласираните репрезентации од седумте квалификациски групи, како и петте најдобри второпласирани, ќе обезбедат европска виза. По откажувањето на Данците, за втор пласман во елитата едноподруго, според првичните калкулации, на генерацијата на капитенот Никола Ѓорѓиев ќе и бидат потребни две победи против Босна и Херцеговина со 3:0 и со 3:1, како и барем бод од двомечот со фаворитот Турција. Доколку црвено-жолтите успеат да освојат барем два сета во еден од натпреварите против 29-тата репрезентација на ранг-листата на ФИВБ, тогаш огромна ќе биде веројатноста повторно да играме на ЕП. Босанците се 69-ти на скалата, па со нив очекуваме максимални шест бода без загубен сет, затоа што објективно имаме поголем индивидуален квалитет, а и ќе сервираме против нив од позиција на 49-то рангирана светска сила.

Откако успешно аплицираше за организација на двата квалификациски турнира, ОФМ дополнително треба да го одреди и да го соопшти календарот и термините за натпреварите коишто ќе бидат одиграни во салата „Борис Трајковски“’ во Скопје. Перидот ќе биде од 10 до 17 јануари.

Извор: www.vfmkd.mk

Тагови
реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Останати спортови

Јапонија вработува 10.000 здравствени работници за ОИ

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Хабиб порача: Се подготвувам за фудбалско деби

Read more

Поразениот Мекгрегор сака повторно да се бори со Поарје

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Со гол од слободен удар Барди се врати на зелениот терен

Читај повеќе

Јапонија вработува 10.000 здравствени работници за ОИ

Читај повеќе

Почетни состави за дербито Интер - Милан

Читај повеќе

Конте суспендиран на два натпревара и казнет со 20.000 евра

Читај повеќе

Алба: Знам дека ме мразат

Читај повеќе
  • play_arrow

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Читај повеќе
  • play_arrow

Уругвај го има новиот Луис Суарес: Ова е гол-машината Матијас Аресо

Читај повеќе

Како ќе игра Манџукиќ покрај Ибрахимовиќ?

Читај повеќе

Брестовац повеќе не е селектор на македонската ракометна репрезентација

Читај повеќе