Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Кинескиот боксер Џилеи Џанг ја одбрани привремената светска WBO титула во тешка категорија, откако го победи Британецот Џо Џојс со спектакуларен нокаут во третата рунда во реваншот.

Во април, Џанг ја шокираше светската боксерска јавност кога, како огромен аутсајдер, го победи претходно непоразениот Џојс со технички нокаут.

Реваншот на Џојс се очекуваше синоќа во лондонската OVO Arenа, но Џанг продолжи таму каде што застана во април.

Борбата траеше само три рунди кога Џанг со десно кроше го легна Џојс на подот и Британецот не можеше да ја продолжи борбата.

URL

Сега Џанг има 26 победи во професионални борби (21 со нокаут, едно реми и еден пораз (од Филип Хрговиќ лани), а боксерскиот свет со право се прашува дали Олександр Усик и Тајсон Фјури конечно добија достоен ривал во рингот.

Џанг во следната борба сигурно ќе се бори со еден од двајцата за титулата. Фјури е сопственик на WBC, а Усик на WBA, IBF, WBO и IBO појасите.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Останати спортови

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Read more

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Read more

Бизарна ММА ситуација: Камерманот остана во кафезот со борачите

Read more

Бањаја победи во Валенсија и ја одбрани титулата

Read more
 

Спорт

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе